Po wcześniejszej wizycie w Polsce we Wrocławiu i Gdańsku, naprawdę stałem się fanem polskich miast. Postanowiłam więc, że w przyszłości odwiedzę więcej polskich miast. Jednym z miast wysoko na mojej liście jest Poznań. Poznań jest jednym z największych i najstarszych miast w Polsce, a jednak mało kto o tym mieście słyszał. A szkoda, bo w Poznaniu jest ogromna ilość do zobaczenia i zrobienia.

Znajdziesz tu między innymi najstarszą w Polsce katedrę, jeden z najpiękniejszych kolorowych placów w kraju, wspaniałe restauracje z lokalnymi specjałami, wyjątkowe muzea i największy w Polsce kryty kompleks wodny. Sprawdź nasze wskazówki dotyczące zwiedzania tego zabawnego miasta w Polsce!

Podziwiaj kolorowy Stary Rynek

Jak wiele innych polskich miast, Poznań ma piękny centralny rynek, Stary Rynek, czyli Old Market Square. Plac ten jest trzecim co do wielkości placem w całej Polsce, po placach krakowskim i wrocławskim. Wokół placu znajdziemy kolorowe zabytkowe budynki, które zostały odrestaurowane po zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Największe wrażenie robią na mnie Domki Budnicze, czyli stare domy rzemieślnicze. Wąskie fasady tego rzędu domów wynikają z faktu, że właściciele domów płacili kiedyś podatki na podstawie szerokości fasady i liczby okien. Tych pięknych kamienic i całego odrestaurowanego Starego Rynku nie można przegapić, odwiedzając Poznań. Plac jest też wyłożony kilkoma przytulnymi tarasami.

Odwiedź imponujący ratusz

Na Starym Rynku znajduje się również Ratusz Poznański. Imponujący ratusz znajdziesz obok rzędu kolorowych domów rzemieślniczych. W południe ratusz tętni życiem. Wtedy to z dzwonnicy wychodzą dwa żelazne koziołki i uderzają o siebie głowami. Warto też zobaczyć wnętrze ratusza. Dziś Muzeum Historii Miasta Poznania mieści się w ratuszu. To muzeum można zwiedzać za darmo, więc koniecznie się przejdźcie. Poznasz także imponujące wnętrze ratusza. Koniecznie sprawdźcie wcześniej godziny otwarcia na stronie internetowej muzeum, ponieważ w najbliższych latach będą remontować ratusz.

Skosztuj niezwykłych polskich specjałów

Miłośnicy jedzenia mogą się rozsmakować także w Poznaniu. Między innymi w Pierogarni Pierożak i Na Winklu można spróbować najsmaczniejszych polskich pierogów. Te polskie pierogi to mój ulubiony polski przysmak. Oryginalne pierogi są wypełnione twarogiem, ziemniakami i cebulą, ale obecnie dostępne są wszystkie rodzaje pysznych nadzień. Są też warianty zapiekane w piekarniku, przypominające mi wytrawne empanadas. Oprócz pysznych pierogów, w Poznaniu można znaleźć także słynnego rogala świętomarcińskiego. Ten rogalik wypełniony jest masą z białego maku i jest typowym przysmakiem Poznania. Pierwotnie wypiekano go na św. Marcina 11 listopada, ale obecnie rogal świętomarciński jest dostępny w Poznaniu przez cały rok.

Odkryj muzeum croissantów

Rogal świętomarciński jest tak słynny, że w Poznaniu istnieje nawet istne muzeum jemu poświęcone. W Rogalowym Muzeum, czyli Croissant Museum, w humorystyczny sposób pokazują, jak przygotowuje się te wyjątkowe rogale. Jednocześnie w zabawny sposób poznasz historię i gwarę poznańską. Po wszystkim można oczywiście skosztować rogalików. Muzeum mieści się w pięknym budynku tuż naprzeciwko poznańskiego ratusza.