Malbork, znany również jako zamek Marienburg, jest największym zamkiem na świecie. Zamek ten znajdziemy w mieście Malbork o tej samej nazwie w północnej Polsce, w pobliżu miasta Gdańsk. Zamek został zbudowany w 1274 roku i ze względu na rosnącą liczebność armii był przez lata stale rozbudowywany. W pewnym momencie na zamku w Malborku mieszkało nawet ponad 3 tysiące rycerzy. Niestety, połowa zamku została zniszczona podczas II wojny światowej, ale od tego czasu został on w dużej mierze przywrócony do dawnej świetności. Jeśli odwiedzicie północną Polskę, zdecydowanie polecam wizytę w tym niezwykłym zamku. Zajrzyj do Malborka, największego zamku na świecie!
Największy zamek na świecie?
Przede wszystkim, czy zamek w Malborku jest rzeczywiście największym zamkiem na świecie? Rzeczywiście, trwają dyskusje, który budynek może teraz oficjalnie nazywać się największym zamkiem na świecie. To zależy od zastosowanych kryteriów. Na przykład, czy patrzysz na powierzchnię całego kompleksu, czy tylko jednego budynku?
Przynajmniej w kwestii powierzchni nie ma wątpliwości. Z całkowitą powierzchnią 143,591m2 metrów kwadratowych, Malbork jest zdecydowanie największym zamkiem na świecie w oparciu o powierzchnię ziemi. I nie tylko jest to największy zamek na świecie, zamek w Malborku jest również największą budowlą z cegły w Europie. Zabawnym szczegółem jest to, że w pobliżu zamku znajduje się największy ceglany kościół na świecie. Mianowicie jest to Kościół Najświętszej Marii Panny w Gdańsku.
Jak dojechać do zamku w Malborku?
Z Gdańska Głównego, głównego dworca kolejowego w Gdańsku, można łatwo dojechać pociągiem do Malborka. W zależności od tego, którym pociągiem pojedziesz, podróż trwa 26, 47 lub 56 minut. Najszybsza opcja jest jednak sporo droższa. Bilety można kupić w automatach biletowych lub w kasie obsługi na dworcu. Dokładny rozkład jazdy można znaleźć tutaj. Z dworca głównego w Malborku do zamku jest jeszcze 1,4 km spaceru. Nie ma autobusu, ale można złapać taksówkę. Należy pamiętać, że jest mało taksówek, które wracają z zamku na dworzec.
Oprócz głównego dworca kolejowego w Malborku, miasto posiada jeszcze jedną stację: Malbork Kałdowo. Ta stacja jest po drugiej stronie rzeki i nieco bliżej zamku. Stąd jest to 1-kilometrowy spacer. Stąd pociągiem wróciliśmy do Gdańska. Informujemy, że na stacji Malbork Kałdowo nie ma automatu biletowego. Istnieje możliwość zakupu biletów za pomocą telefonu, ale powiedziano nam, że można też kupić bilet u konduktora w samym pociągu.
Z innych miast pociągiem do Malborka
Do Malborka można również dojechać pociągiem z innych miast w Polsce, takich jak Warszawa czy Kraków. Możliwe jest nawet złapanie pociągu z miast poza Polską, takich jak Berlin.
Podróżowanie do Malborka samochodem
Zwiedzanie zamku samochodem? Następnie można zaparkować za darmo tuż przy kościele na zewnątrz zamku lub skorzystać z płatnego parkingu naprzeciwko zamku.
Z przewodnikiem do Malborka
Nie masz ochoty na rozgryzanie sposobu dotarcia do zamku lub spaceru z dworca kolejowego? Następnie zarezerwuj zorganizowaną wycieczkę do Malborka z Gdańska. To odbierze Cię z hotelu w Gdańsku i zabierze Cię bezpośrednio do zamku. Na miejscu można pominąć kolejki. Zwiedzanie zamku z przewodnikiem jest wliczone w cenę. Zarezerwuj swoją wycieczkę z Gdańska do Malborka tutaj.
Godziny otwarcia zamku w Malborku
Zamek w Malborku jest normalnie otwarty przez cały tydzień, z wyjątkiem poniedziałków. Latem zamek jest otwarty od 9.00 do 19.00, a w miesiącach zimowych od 9.00 do 16.00. Należy pamiętać, że ostatni czas, w którym można wejść, to często około 2,5 godziny wcześniej niż czas zamknięcia. Godziny otwarcia mogą być również inne w niektóre dni świąteczne. W miesiącach letnich organizowane są również nocne wycieczki, a nawet specjalne pokazy światła i dźwięku wokół zamku.
Koszty zamku w Malborku
Na zwiedzanie zamku dostępne są różne rodzaje biletów. Na przykład, można po prostu przejść przez ogrody zamkowe lub zrobić pełną wycieczkę, gdzie można również zobaczyć wnętrze zamku. Przy zakupie biletu można bezpłatnie skorzystać z towarzyszącego mu audio tour. Ta indywidualna wycieczka trwa od 2,5 do 3,5 godziny i prowadzi przez wszystkie części zamku. Ceny biletów wynoszą od 15 do 47 zł, w zależności od rodzaju biletu. Dzieci do 7 roku życia mają wstęp wolny. Aktualne ceny biletów i godziny otwarcia można sprawdzić na oficjalnej stronie zamku.
Wskazówka: Mimo że w poniedziałki duża część zamku jest zamknięta, w tym dniu można bezpłatnie zwiedzać ogrody zamkowe i niektóre budynki. Można wtedy opcjonalnie wynająć audio tour za 10 zł.
Kiedy najlepiej zwiedzać zamek?
Polecam zwiedzanie zamku wcześnie rano, najlepiej zaraz po otwarciu bram zamku, lub na kilka godzin przed zamknięciem. W ten sposób unikniesz największych tłumów, a zwłaszcza większych wycieczek i grup. Ponadto, mądrze jest odwiedzić zamek w słoneczny dzień, ponieważ przez dużą część czasu będziecie spacerować na zewnątrz. W każdym razie, wizyta w miesiącach letnich jest bardzo zalecana, ponieważ wokół zamku można znaleźć różne stragany i czasami festiwale. Również godziny otwarcia zamku są nieco szersze od kwietnia do września. W lipcu i sierpniu może być dość tłoczno ze względu na wysoki sezon, więc szczególnie w tych miesiącach opłaca się zaplanować wizytę na zamku albo bardzo wcześnie, albo raczej późno.