Ze swoimi malowniczymi starymi miastami i średniowieczną architekturą, surowymi lasami i pięknymi piaszczystymi plażami, ekscytującym życiem miejskim i kreatywną kuchnią, Polska jest fascynującym krajem pełnym niespodzianek. Oto nasze pięć najważniejszych powodów, dla których warto tam pojechać.

Dwa największe miasta Polski, Kraków i Warszawa, różnią się od siebie diametralnie, ale oba są wspaniałymi celami na cudowny city break. Rozległa stolica, Warszawa, ma nowoczesne i tętniące życiem centrum z wieloma ważnymi zabytkami. Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone w czasie II wojny światowej, ale jego części zostały odrestaurowane przy użyciu starych zdjęć i obrazów, dzięki czemu odwiedzający mogą sobie wyobrazić, jak wyglądało kiedyś.

Z kolei urokliwe Stare Miasto w Krakowie pozostało w dużej mierze nienaruszone od XIII wieku. Jest to jedno z najbardziej imponujących starych miast w Europie, pełne pięknych, zabytkowych budynków, krętych, brukowanych uliczek i majestatycznych pomników na każdym rogu ulicy.

Rzut oka na przeszłość

Polska ma burzliwą przeszłość i choć jest to czasem szczególnie wstrząsające, warto poznać bliżej historię kraju. Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce jest Auschwitz-Birkenau Memorial & Museum, największy z nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady. Stoi w Oświęcimiu, około 75 km od Krakowa. Nie jest to przyjemna wizyta, ale oferuje wgląd w niewyobrażalne okrucieństwa, które miały miejsce podczas Holokaustu. Dziś miejsce to, muzeum i pomnik są ponurą pamiątką po 1,1 mln ludzi, którzy stracili tu życie.

Obłąkana natura

Góry porośnięte bujną roślinnością w lecie i pokryte śniegiem w zimie; burzliwe rzeki wijące się przez gęsto porośnięte lasy; i senne Morze Bałtyckie…. Polska ma wszystko, jeśli chodzi o przytłaczającą przyrodę.

Na dobre wędrówki są Tatry, zwane też polskimi Alpami. Zimą miejscowi masowo przyjeżdżają w te strony na narty i snowboard. W Bieszczadach, blisko granicy z Ukrainą, znajdziemy (mniejsze) góry, gęste lasy i rozległe łąki. Niewielu podróżników odwiedza tę część kraju, więc jest to idealne miejsce na spokojny relaks.

Szlachetne życie

Starożytne zamki, majestatyczne pałace i ekstrawaganckie rezydencje można znaleźć w całej Polsce. Domy te są nie tylko fascynującymi miejscami do zwiedzania, ale także oferują wgląd w życie dawnych, polskich arystokratów.

Średniowieczny Zamek Marienburg, ogromna, ceglana twierdza, jest jednym z największych zamków na świecie i obowiązkowym punktem zwiedzania, jeśli jesteś w Gdańsku: zaledwie 30 kilometrów od miasta, jest idealnym celem jednodniowej wycieczki. Warto też odwiedzić Pałac Królewski w Warszawie, choćby dlatego, że jest to kompletna XX-wieczna rekonstrukcja. Krakowski Zamek Królewski na Wawelu znajduje się w sercu polskiej tożsamości kulturowej.

Ciesz się najlepszym jedzeniem

Najlepsze, co można zjeść w Polsce, to oczywiście polskie jedzenie, a nic nie zbliża się do tradycyjnych, pikantnych potraw tego kraju. Jeśli lubisz kaczkę, wieprzowinę, kiszoną kapustę i pierogi, to może być Twoja Valhalla – zabierz tylko parę spodni z elastycznego materiału.

Oprócz polskich faworytów, istnieje prężna scena kulinarna pełna młodych szefów kuchni, którzy uwielbiają eksperymentować z ciekawymi smakami i nowymi składnikami, aby zaoferować gościom inne doświadczenia. I cokolwiek tu zjesz, prawdopodobnie będzie w przystępnej cenie!